Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/baza.php on line 73

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/baza.php on line 73

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/baza.php on line 73

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/baza.php on line 73
Dyrektywa radiowa (RED) - Strony dla firm - PolskieFirmy.net

Strefa dla Firm

  » usługi » » »
 

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/usluga.php on line 29
Dyrektywa radiowa (RED)

Dyrektywa radiowa (RED)
Cena:
2600 zł netto (+ 23% VAT)

Adres www:
Kategoria:

Warning: count(): Parameter must be an array or an object that implements Countable in /strony/znajdzprodukt/class/baza.php on line 73
Przejdź do opisu
Przejdź do kontaktu
Opis:
Dyrektywa radiowa (RED) – jak skutecznie wprowadzić urządzenie radiowe na rynek?

Dlaczego to ważne?

W szerokiej gamie produktów elektronicznych oferowanych na rynku wyraźnie zauważalną grupę stanowią urządzenia radiowe. Wśród nich możemy znaleźć zarówno te przeznaczone do powszechnego użytku, bardzo proste konstrukcje jak np. „piloty” do sterowania bramą garażu, czy dzwonki ”bezprzewodowe”, jak i znacznie bardziej zaawansowane konstrukcje – np. systemy telemetryczne lub systemy alarmowe. Smartfonów, które stały się w zasadzie nieodzownym elementem wyposażenia osobistego (takim jak dawniej był zegarek), używamy spontanicznie, w zasadzie nie zastanawiając się, że rzeczywiście mamy do czynienia z terminalem wyposażonym w tak liczne interfejsy radiowe: GSM, UMTS, LTE, BT, BLE, WiFi, NFC, GPS. Istnieją także urządzenia radiowe wykonane w formie modułów, przeznaczone do wbudowania do urządzeń nadrzędnych, które rozszerzają funkcjonalność o zupełnie nowe cechy. Praktyka pokazuje, że moduły radiowe są aplikowane nawet w tak skomplikowanych zastosowaniach, jakimi są różnego rodzaju maszyny. Warto zauważyć, że w najbliższej przyszłości czekają nas niesamowite zmiany, wręcz na miarę rewolucji, związane z dynamicznym rozwojem IoT i budową sieci 5G, która całkowicie zmieni możliwości transmisji danych i wprowadzi nowoczesne techniki takie jak Massive MIMO lub 3D Beamforming.

Jak widać, „radio” już w zasadzie, jest wszędzie wokół nas – a będzie obecne jeszcze bardziej, dlatego tak ważne jest poznanie szczegółowych aspektów dyrektywy RED i technicznych.

Dla kogo?

Producencie – naprawdę powinieneś nie tylko znać, ale przede wszystkim dobrze zrozumieć swoje obowiązki – będziesz mógł spać spokojnie, tym bardziej, że możliwe kary za uchybienia są dotkliwe. Czy wiesz ile dyrektyw Cię obowiązuje i ile deklaracji zgodności w związku z tym musisz wystawić oraz komu i jak je udostępnić? Czy wiesz czym jest uproszczona deklaracja zgodności?

Konstruktorze – powinieneś znać także podstawowe aspekty techniczne i wymagania dotyczące konstrukcji urządzeń radiowych, wynikające z dyrektywy RED i powiązanych z nią norm. Czy wiesz jak skonstruować urządzenie w oparciu o gotowy moduł radiowy, aby wykorzystać istniejące dowody zgodności, dzięki czemu Twój szef zaoszczędzi na i tak drogich badaniach? Czy wiesz jakie informacje powinieneś umieścić na projektowanej tabliczce znamionowej, jakie w instrukcji obsługi, a jakie w dokumentacji technicznej?

Producencie – Tobie zagadnienia techniczne także nie powinny być zupełnie obce. Dzięki temu konstruktorzy skutecznie i prawidłowo projektując urządzenia spotkają się z Twoim zrozumieniem. Nie będziecie się już sprzeczać, czy faktycznie ten kondensator w obwodzie zasilania jest potrzebny, skoro i tak bez niego urządzenie działa.

Co zawiera i w czym pomoże?

Pytań w zakresie dyrektywy RED jest wiele, a jak to w życiu bywa – każda odpowiedź rodzi kolejne znaki zapytania. W praktyce zrozumienie wielu aspektów mających kluczowy wpływ na to czy i jak wykonywać ocenę zgodności, jakie normy stosować, jak ułożyć właściwy program badań i jak w tym zakresie skutecznie rozmawiać z laboratorium – nie jest prostym zadaniem. Z drugiej strony wiedza z zakresu konstrukcji urządzeń radiowych, która pozwala na sprawne spełnienie wymagań dyrektywy RED, nie jest prosta i wprost oczywista. Dodatkowo ocena zgodności takiego produktu jest tym trudniejsza, im wyższa jest częstotliwość pracy interfejsu radiowego, czy użycie wielu interfejsów radiowych w jednym czasie. Z pomocą przychodzi tu właśnie to szkolenie.

Jako pierwsze szkolenie w Polsce ukazuje ono, w jaki sposób, krok po kroku, zaprojektować urządzenie radiowe (wraz z anteną), w jaki sposób przygotować je do badań oraz wykonać prawidłowo ocenę zgodności.

Część 1 – Dyrektywa radiowa (RED) w szczegółach – wymagania prawne dla urządzeń radiowych. (1 dzień)

Przy całym dobrodziejstwie, jakie niesie ze sobą stosowanie interfejsu radiowego, nie wolno zapominać, że warunkiem koniecznym, jaki musi spełniać każdy produkt przed tym zanim trafi do sprzedaży na terenie UE lub zanim zostanie oddany do użytkowania, jest wykazanie zgodności jego wykonania z wymaganiami wynikającymi ze wszystkich obowiązujących dyrektyw, które do tego produktu się odnoszą. W przypadku urządzeń radiowych zastosowanie ma dyrektywa 2014/53/UE, tzw. dyrektywa RED, która definiuje wymagania zasadnicze, określa obowiązki stawiane podmiotom gospodarczym, precyzyjnie opisuje dostępne moduły oceny zgodności… Niby właściwie wszystko mamy podane jak na dłoni. Ale czy w rzeczywistości jest tak prosto, aż tak prosto? Prawdę mówiąc temat zaliczyć należy raczej do bardziej, niż do mniej skomplikowanych. Prawidłowe zrozumienie zapisów dyrektywy RED, obowiązujących np. producentów urządzeń radiowych, nie jest zadaniem trywialnym. Jak się okazuje, w obszarze dyrektywy RED, istnieje wiele niedomówień, wątpliwości, niejasności i nieprawidłowych interpretacji, które wymagają gruntownego wyjaśnienia i usystematyzowania.

Na szkoleniu rozwiejemy m.in. takie wątpliwości, jak:

- Czy faktycznie do oceny urządzenia radiowego zasilanego z baterii mają zastosowanie wymagania związane z szeroko pojętymi aspektami bezpieczeństwa użytkowania?
- Czy i z jakich powodów, równolegle do dyrektywy RED, można / należy stosować dyrektywę EMC?
- Jakie są konsekwencje wbudowania modułu radiowego do urządzenia „nieradiowego”, jak zmieni się kwalifikacja takiego „nowego” urządzenia w kontekście wymagań formalnych kierowanych do producenta oraz wymagań technicznych, z którymi musi zmierzyć się konstruktor?
- Czy zastosowanie gotowego modułu, oznakowanego CE, załatwia temat zgodności z dyrektywą RED?
- Kiedy, być może zupełnie dla Ciebie niespodziewanie, stajesz się producentem, ze wszystkimi towarzyszącymi temu konsekwencjami?
- Kiedy należy przeprowadzić ponowną ocenę zgodności i wystawić nową deklarację zgodności?

Szkolenie usystematyzuje wiedzę, zarówno producenta, jak i konstruktora. Zostaną przedstawione podstawowe zagadnienia dotyczące dyrektyw starego/nowego podejścia, nowych ram prawnych, norm zharmonizowanych i dziennika urzędowego UE. Uczestnik, po szkoleniu, będzie potrafił skorzystać z przewodników BlueGuide oraz RED Guide. Odszukanie i interpretacja zapisów dziennika urzędowego zawierającego wykaz norm zharmonizowanych przestanie być wyzwaniem. Wyszukiwanie norm w portalu ETSI nie będzie już zajęciem skomplikowanym, a wątpliwości wynikające z aktualnej problematyki norm zharmonizowanych z dyrektywą RED – zostaną rozwiane. Dzięki temu producent i konstruktor będą świadomie poruszali się w gąszczu wymagań, będą prawidłowo wybierali właściwe dokumenty normalizacyjne, poprawnie wypełniali swoje obowiązki od zaprojektowania urządzenia począwszy, poprzez odpowiednie przygotowanie pakietu dokumentacji technicznej, a na oznakowaniu CE – skończywszy.

Część 2 – Dyrektywa radiowa (RED) w praktyce – warstwa techniczna. (1 dzień)

Celem tego wykładu jest omówienie najważniejszych zagadnień technicznych związanych projektowaniem urządzeń radiowych w odniesieniu do oceny zgodności z dyrektywą RED.


Co otrzymasz?
- Wiedzę dotyczącą konstruowania odpowiednich anten;
- Wiedzę dotyczącą dostosowywania filtrów radiowych do potrzeb oceny zgodności;
- Umiejętności analizy projektu urządzenia radiowego wraz z odpowiednim podejściem do oceny zgodności
- Wiedzę dotyczącą przygotowania produktu do badań radiowych i produkcji;
- Niezbędną wiedzę dotyczącą przeprowadzenia prostych badań wstępnych niezbędnych do prawidłowej oceny zgodności.

W czym pomoże?
- Szybciej i łatwiej zrealizujesz projekty urządzeń radiowych;
- Zaoszczędzisz czas i pieniądze na wielokrotne i nieskuteczne badania urządzeń radiowych;
- Zoptymalizujesz koszty wytworzenia urządzenia radiowego.

Termin i miejsce szkolenia do uzgodnienia.

Masz pytania? Skontaktuj się z naszym działem szkoleń:
kom. 515 317 093, 515 317 094
e-mail: szkolenia@certpartner.pl

Zapraszamy do współpracy. Zespół Cert Partner